WARUNKI PONOWNEGO WYKORZYSTANIA INFORMACJI PUBLICZNEJ
Podstawy prawne
Warunki ponownego wykorzystywania informacji publicznej reguluje ustawa z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1524).
Co to jest informacja sektora publicznego?
Przez informację sektora publicznego należy rozumieć każdą treść lub jej część, niezależnie od sposobu utrwalenia, w szczególności w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej, będącą w posiadaniu podmiotów, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1524).
Co to jest ponowne wykorzystywanie?
Przez ponowne wykorzystywanie należy rozumieć wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane w treści ustawy „użytkownikami”, informacji sektora publicznego, w celach komercyjnych lub niekomercyjnych innych niż pierwotny publiczny cel, dla którego informacja została wytworzona.
Ponownym wykorzystywaniem w rozumieniu w/w ustawy nie jest udostępnianie lub przekazanie informacji sektora publicznego przez podmiot wykonujący zadania publiczne innemu podmiotowi wykonującemu zadania publiczne wyłącznie w celu realizacji takich zadań.
Ograniczenia ponownego wykorzystywania:
- tajemnice ustawowo chronione,
- informacje niejawne,
- prywatność osoby prywatnej,
- prywatność osoby pełniącej funkcję publiczną w zakresie informacji niemającej związku z
pełnieniem tejże funkcji,
- tajemnica przedsiębiorcy,
- inne ograniczenia o charakterze dyspozytywnym.
Warunki ponownego wykorzystywania informacji publicznej:
1. Ponowne wykorzystywanie informacji zawartych na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miasta w Oświęcimiu, stronie internetowej oswiecim.pl lub oswiecimtusiedzieje.pl oraz w aplikacji mobilnej jest bezpłatne.
2. Dalsze udostępnianie informacji w tej samej formie, przez podmiot powtórnie je wykorzystujący również następuje co do zasady bezpłatnie. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy informacja publiczna pozyskana w celu jej ponownego wykorzystania jest poddawana przetworzeniu przez podmiot zamierzający ją powtórnie wykorzystywać.
3. Podmiot ponownie wykorzystujący informacje umieszczone na stronie wymienionej w pkt 1 jest zobowiązany do podania źródła ich pochodzenia (wskazania strony, z której informacje zostały pozyskane). Jeżeli informacjami tymi pozostają dowolne akty prawne, np. Uchwały Rady Miasta, Zarządzenia Prezydenta etc., podmiot ponownie wykorzystujący informacje jest zobowiązany do podania daty ich wydania, siedziby jednostki oraz sygnatury akt sprawy
wskazanej na piśmie.
4. Informacje publiczne nieudostępnione w sposób określony w pkt. 1 udostępniane są na wniosek. W takim przypadku zasady ich ponownego wykorzystania określone zostaną indywidualnie.
5. Urząd Miasta w Oświęcimiu nie ponosi odpowiedzialności za dalsze udostępnianie informacji (przez podmioty ponownie je wykorzystujące) z naruszeniem przepisów regulujących ich ochronę (dot. ochrony danych osobowych lub tajemnic ustawowo chronionych, ochrony prawa do prywatności), a także za informacje pozyskane w sposób inny niż określony w pkt 1 z pominięciem procedury wnioskowej.
6. Udostępnienie informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania nie może wprowadzać ograniczenia korzystania z tej informacji przez innych użytkowników.
7. Podmiot dokonujący przetworzenia informacji sektora publicznego w celu ich ponownego wykorzystania, zobowiązany jest do wskazania tej okoliczności. Podmiot ponownie wykorzystujący informację publiczną w postaci aktu prawnego jest zobowiązany do wskazania, czy wykorzystuje je w całości, czy we fragmentach, a jeśli tak, to w jakich.