Szanowni Państwo.
Zapraszamy do współpracy z naszą instytucją. Multimedialna wystawa stała w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu zostało otwarta ponad dwa lata temu. Naszym głównym celem jest zachowanie pamięci o mieszkańcach, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz-Birkenau.
https://www.muzeumpamieci.pl/nasza-historia/
Planując pobyt w Oświęcimiu warto rozważyć wcześniej wizytę u nas. Dzięki temu zwiedzający otrzymają m.in. bardzo dużą porcję wiedzy o historii Oświęcimia, o bohaterskich mieszkańcach oraz o tym, jak wyglądało codzienne życie poza obozem w trakcie niemieckiej okupacji.
Na niezwykłej wystawie stałej
Wystawa stała znajdująca się na trzech poziomach budynku ma charakter multimedialny. Dominuje w niej wielogłos świadków historii. Uzupełnieniem ich relacji są eksponowane przedmioty: dokumenty, mapy, zdjęcia i obiekty.
Historia ziemi oświęcimskiej i ludzi z nią związanych jest pokazana w atrakcyjny sposób. Wykorzystano w tym celu najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane we współczesnych muzeach. Na przykład, na parterze znajduje się ekran sferyczny o średnicy ponad 4,5 metra. Zwiedzający mogą na nim oglądać piękno ziemi oświęcimskiej zmieniające się wraz z porami roku.
Innym nowoczesnym rozwiązaniem jest ekran parowy, na którym są wyświetlane zdjęcia ludzi zamieszkujących Oświęcim i okolice na przełomie XIX i XX wieku. Niczym kurtyna oddziela strefy czasowe ekspozycji, a przejście przez ekran parowy, na jego drugą stronę, stanowi niesamowite przeżycie.
Również przestrzeń wiodącej części wystawy stałej została zaaranżowana w niecodzienny sposób - ma kształt labiryntu. Dzięki temu zabiegowi odbiorca może w skupieniu poznać historie związane z życiem na ziemi oświęcimskiej przed wybuchem II wojny światowej oraz w czasie niemieckiej okupacji. Szczególne miejsce zajmują relacje świadków historii opowiadające o różnych formach pomocy więźniom KL Auschwitz-Birkenau. Ściany labiryntu są zwieńczone tablicami z odciśniętymi na nich setkami nazwisk bohaterskich mieszkańców.
Zwiedzanie we własnym tempie
Turyści mogą korzystać z audioprzewodników w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim. Zwiedzający z audioprzewodnikiem mają do wyboru dwie ścieżki: podstawową, z audiodeskrypcją oraz z językiem migowym lub rodzinną. Użycie audioprzewodników pozwala na skupienie podczas poznawania ekspozycji oraz dostosowanie tempa zwiedzania do indywidualnych preferencji.
Podstawowe zwiedzanie ekspozycji trwa ok. 1,5 h.
Atrakcyjne warsztaty edukacyjne
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej posiada multimedialne sale - konferencyjną i edukacyjną. Oferuje organizację wielu kreatywnych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i osób o szczególnych potrzebach. W trakcie spotkań z grupami warsztatowymi edukatorki muzealne wykorzystują nowoczesne formy pracy i urządzenia multimedialne, takie jak tablica interaktywna czy Magiczny Dywan (podłoga interaktywna). Więcej o warsztatach: https://edukacja.muzeumpamieci.pl/
Film „Kurierka” na życzenie
Dla grup powyżej 15 osób muzeum, po wcześniejszym zgłoszeniu, muzeum organizuje bezpłatne projekcje filmu „Kurierka” w reżyserii Marka Luzara. To niezwykła historia Władysławy Krystyny Rzepeckiej z domu Harat, podporucznik Armii Krajowej, ps. „Wanda”. W 1943 roku, jako 17-letnia dziewczyna, w tajnej misji przewiozła do Warszawy dokumenty wykradzione przez więźniów obozu Auschwitz. Później trafiły one w ręce Jana Karskiego. Trwający niecałą godzinę film został nakręcony w konwencji wywiadu z główną bohaterką w połączeniu z najnowszymi technikami animacyjnymi. MPMZO współfinansowało tę produkcję.
Muzeum dysponuje klimatyzowaną salą audiowizualną, która pomieści 80 osób. Film ma wersje z napisami w języku polskim i angielskim.
*****
Odwiedzającym nas turystom oferujemy:
- bezpłatny i monitorowany parking dla samochodów osobowych, busów i autokarów przy budynku muzeum,
- możliwość rezerwacji godziny wstępu online,
- klimatyzowane pomieszczenia wystawiennicze,
- audioprzewodnik w językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim,
- automaty vendingowe z kawą i przekąskami.
Wnętrze budynku muzeum jest przyjazne dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Informacje o cenach biletów i ulgach: https://www.muzeumpamieci.pl/cennik/