Przejdź do treści

Informacje

 




Foto: Jacob Schršter

To wyjątkowe wyróżnienie dla człowieka, który od lat współtworzy wizerunek Oświęcimia jako miasta pamięci, dialogu i odpowiedzialności. Podczas sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę o nadaniu Leszkowi Szusterowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Oświęcimia.

To najwyższe miejskie odznaczenie przyznano w uznaniu szczególnych zasług w promowaniu idei Oświęcimia – Miasta Pokoju, a także za wieloletnią działalność na rzecz edukacji, kultury i dialogu międzynarodowego. W uzasadnieniu podkreślono jego zaangażowanie w budowanie porozumienia między ludźmi różnych narodów i kultur oraz nieoceniony wkład w kształtowanie wizerunku Oświęcimia jako miejsca otwartego, odpowiedzialnego za pamięć historyczną i aktywnie działającego na rzecz porozumienia.

Przez lata Leszek Szuster był jednym z ważniejszych ambasadorów miasta, wspierając inicjatywy, które łączyły ludzi i wzmacniały prestiż Oświęcimia w kraju i poza jego granicami. Rada Miasta doceniła zarówno wieloletnie zaangażowanie Leszka Szustera na rzecz mieszkańców Oświęcimia, edukacji i kultury, jak i jego wkład w budowanie dialogu międzynarodowego oraz promocję miasta jako miejsca pamięci, pokoju i otwartości. 




Z wnioskiem o przyznanie tytułu wystąpił prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Inicjatywa uzyskała poparcie 15 miejskich instytucji i organizacji, które zgodnie podkreśliły zasługi Leszka Szustera dla rozwoju życia społecznego, kulturalnego i edukacyjnego miasta oraz jego wieloletnią działalność na rzecz dialogu i współpracy międzynarodowej.


Uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Oświęcimia odbędzie się podczas sesji Rady Miasta z okazji Święta Miasta Oświęcimia, 28 sierpnia.


data-post_type="post"
data-cat="aktualnosci,dla-mieszkanca,urzad-miasta"
data-modified="-115"
data-created="1782396448"
data-title="Oświęcim. Leszek Szuster Honorowym Obywatelem Miasta Oświęcimia"
data-home="https://oswiecim.pl">