Informacje

  • Data: poniedziałek, 15 września 2025, 18:00-20:00
  • Adres: Śniadeckiego Jędrzeja 24, 32-600 Oświęcim
  • Strona: http://www.ock.org.pl
  • Telefon: tel./fax 33 842 25 75, 33 842 44 61, 33 842 44 63, 33 842 57 82
  • Organizator: Oświęcimskie Centrum Kultury
  • Cena: 25 zł
  • Zakup biletów: kasa OCK i online https://ock.systembiletowy.pl/index.php/repertoire.html?id=7531

Miejsce wydarzenia

Oświęcimskie Centrum Kultury
Oświęcimskie Centrum Kultury
Oświęcim

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

  • Miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnościąMiejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością
  • Toaleta dla osób z niepełnosprawnościamiToaleta dla osób z niepełnosprawnościami

Odbiorca wydarzenia

  • Dla młodzieży
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów

Forma wydarzenia

  • Koncert

15 września 2025 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu Muzyka – źródło skojarzeń, recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka pt. „Słynne sonaty fortepianowe”.

Fryderyk Chopin w towarzystwie dwóch wielkich klasyków – Ludwiga van Beethovena i Wolfganga Amadeusa Mozarta i… cztery sonaty fortepianowe.

Grzegorz Niemczuk – nazwany przez wpływowych japońskich krytyków „współczesnym wcieleniem Chopina” (Nobuko Fujimaki, Chopin Magazine, Tokio, sierpień 2017) – zbudował sobie międzynarodową markę jako wybitny znawca i interpretator muzyki Fryderyka Chopina, której studiowaniu poświęcił wiele lat swojego artystycznego życia.

Należy on do wąskiego grona pianistów, którzy w swoim repertuarze posiadają wszystkie dzieła Fryderyka Chopina.

Pianista wystąpił do tej pory z ponad 500 recitalami i koncertami, odwiedzając 38 krajów na 6 kontynentach (Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Litwa, Rosja, Rumunia, Austria, Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Szwajcaria, Włochy, Belgia, Holandia, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Etiopia, Tanzania, Japonia, Chiny, Korea Południowa, Singapur, Malezja, Australia, Peru, Brazylia, Ekwador, Kostaryka, Kolumbia, Stany Zjednoczone, Jamajka, Curacao, Indonezja).

Były to koncerty w wielu prestiżowych salach koncertowych, w tym, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall, Tokyo Bunka Kaikan w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Quintai Concert Hall w Wuhan, Guotai Arts Center w Chongquing, Busan Cultural Center w Busan, Teatro Puccini w Mediolanie, Teatro Sergio Cardoso w Sao Paulo, Centro Cultural de Sao Paulo, Capela Santa Maria w Kurytybie, Teatro Civico w Vercelli, Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Collonge-Bellerive w Genewie, Muzeum F. Liszta w Weimarze, Konserwatorium Muzyczne w Shanghaju.

W 2024 roku Grzegorz Niemczuk zadebiutował w kolejnych znaczących salach koncertowych Europy (m.in. Tonhalle w Zurychu, Stadtcasino w Bazylei, Konzerthaus w Wiedniu, Rudolfinum w Pradze), wszędzie osiągając spektakularny sukces i otrzymując zaproszenia na kolejny sezon.

Grzegorz Niemczuk często prowadzi swoje własne koncerty, wprowadzając słuchaczy w tajniki wykonywanej muzyki i przybliżając ciekawe fakty z biografii kompozytorów. Wszędzie, gdzie występuje, spotyka się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki, co skutkuje kolejnymi zaproszeniami na przyszłość.

Szczególnie ceniony jest w Azji. Po spektakularnym debiucie solowym w Tokio w lipcu 2017 roku, w prestiżowym magazynie „Chopin”, ukazała się niezwykle entuzjastyczna recenzja. Ten występ zaowocował kolejnymi zaproszeniami na recitale w Japonii (Tokio, Osaka, Nagoja, Sapporo, Asahikawa, Obihiro, Hakodate, Aomori), jak również kontraktem z magazynem „Chopin” na comiesięczne artykuły o wykonawstwie muzyki Fryderyka Chopina.

W grudniu 2017 roku zadebiutował w Chinach, gdzie w ramach Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki” (największego festiwalu polskiej sztuki w Chinach) wystąpił w prestiżowej Beijing Concert Hall. Koncert ten odbił się szerokim echem we wszystkich najważniejszych mediach chińskich. Jest również ulubieńcem norweskiej publiczności – wystąpił do tej pory w ponad 30 różnych miastach Norwegii, wszędzie wzbudzając wielki entuzjazm i otrzymując zaproszenia na kolejne występy.

W latach pandemii COVID-19 (2020-2022) Grzegorz Niemczuk stworzył bezprecedensowy i unikatowy w skali świata projekt nagrań filmów-wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina, przeznaczonych przede wszystkim dla melomanów, chcących głębiej zrozumieć arcydzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora. Powstało ponad 330 odcinków w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), opublikowanych na YouTube oraz na stronie artysty na Facebooku.

Grzegorz Niemczuk jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Józefa Stompla oraz wielokrotnym uczestnikiem International Keyboard Institute & Festival w Nowym Jorku (Mannes College of Music), gdzie intensywnie studiował pod kierunkiem tak wybitnych artystów jak Jeffrey Swann (artystyczny opiekun Grzegorza Niemczuka w latach 2009-2013), Jerome Rose, Menahem Pressler, Philippe Entremont, David Dubal, Cyprien Katsaris.

program:

Ludwig van Beethoven
Sonata cis-moll op. 27 nr 2 „Księżycowa”

Fryderyk Chopin
Sonata b-moll op. 35 (z „Marszem żałobnym”)

przerwa

Wolfgang Amadeus Mozart
Sonata A-dur KV 330 (z „Marszem Tureckim”)

Fryderyk Chopin
Sonata h-moll op. 58

bilety: 25 zł

Inne wydarzenia w tym miejscu

XI Ogólnopolski Festiwal Tańca „Taki Taniec”
XI Ogólnopolski Festiwal Tańca „Taki Taniec”
17 maj 2025, 09:00-17:00
Magda Umer – Koncert Jubileuszowy 55/75
Magda Umer – Koncert Jubileuszowy 55/75
24 maj 2025, 19:00-20:30
29. Letnie Koncerty Organowe
29. Letnie Koncerty Organowe
16 cze 2025, 18:00 - 21 lip 2025, 20:00
W krainie uśmiechu – recital fortepianowy Anny Lipiak
W krainie uśmiechu – recital fortepianowy Anny Lipiak
17 cze 2025, 18:00-20:00
XIX Oświęcimski Kinowy Ogródek Plenerowy – kino plenerowe w ramach Nocy Kultury
XIX Oświęcimski Kinowy Ogródek Plenerowy – kino plenerowe w ramach Nocy Kultury
27 cze 2025, 19:00-23:45