Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na otwarcie wystawy czasowej pt. „Historia oświęcimskiego hokeja. Osiemdziesiąt lat Unii Oświęcim”. Otwarcie nastąpi 25 czerwca (czwartek) 2026 r. o godz. 17.00. Wstęp wolny.
- Historia hokeja w Unii zaczyna się w 1958 roku, kiedy pod opiekę Zakładów Chemicznych „Oświęcim” (ZChO) trafiła drużyna założona rok wcześniej w Brzezince przez tamtejszych działaczy, z Antonim Matlakiem na czele. Pierwsze naturalne lodowisko mieściło się obok Placu Betonowego (obecnie teren przy skrzyżowaniu ulic Chemików i Zwycięstwa z marketem spożywczym). W tamtych latach zespół brał udział w rozgrywkach krakowskiej ligi okręgowej. Dzięki wybudowaniu w 1964 roku sztucznego lodowiska (wtedy był to dwunasty tego typu obiekt w Polsce) znacząco poprawiły się warunki do uprawiania hokeja w mieście nad Sołą – przypomina Maciej Kosnowski, miłośnik hokeja i kolekcjoner, jednocześnie pomysłodawca organizacji wystawy w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć nie tylko zabytkowe kije hokejowe, łyżwy i kask z kratą ochronną. Składają się na nią także takie eksponaty jak m.in.: archiwalne zdjęcia dokumentujące najważniejsze chwile w historii klubu, bilety wstępu na mecze, pamiątkowe krążki hokejowe, odznaki, proporczyki i cenne dokumenty, jak np. pierwsza strona kontraktu zawartego pomiędzy KS Unia Oświęcim a trenerem Stanisławem Małkowem.
- Przed sezonem 2023/24 stanowisko trenera ponownie objął Nik Zupancić. Udane transfery dokonane przed sezonem dały po dwudziestu latach oczekiwania upragniony, dziewiąty tytuł mistrza Polski. O jego zdobyciu zdecydował siódmy mecz finałowy rozegrany 14 kwietnia 2024 roku, w Katowicach, z tamtejszym GKS-em. Decydującego, jedynego w tym meczu „złotego” gola, w 7. minucie dogrywki zdobył Mark Kaleinikovas - wspomina Maciej Kosnowski.
Wystawę poświęconą hokejowemu klubowi Unii Oświęcim można zwiedzać do końca sierpnia - od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 na parterze muzeum. Z pewnością nie zabraknie na niej wiernych kibiców Unii i miłośników hokeja.
Przypominamy, że przy budynku znajduje się bezpłatny parking dla samochodów, są także stojaki na rowery dla rowerzystów. Do muzeum można również dojechać autobusami MZK linii nr: 1, 16, 18, 19, 24, 25, 26, 27, 28, 29 – przystanek Uczelnia.
Informacje
- Data: czwartek, 25 czerwca 2026, 18:00 - niedziela, 30 sierpnia 2026, 18:00
- Adres: ul. Maksymiliana Kolbego 2A, 32-600 Oświęcim
- Strona: https://www.muzeumpamieci.pl
- Facebook: https://www.facebook.com/muzeum.pamieci.oswiecim
- E-mail: biuro@muzempamieci.pl
- Telefon: 33 447 40 84
- Instagram: https://www.instagram.com/pamiecimuzeum/
- Organizator: Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
- Wydarzenie bezpłatne: Tak
Miejsce wydarzenia
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Odbiorca wydarzenia
- Dla dzieciDla młodzieżyDla dorosłychDla seniorów
Forma wydarzenia
- SpotkanieWystawa